š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now







Huepar E011R Laser Level
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Red |
| Laser Lines | 90° Cross Lines |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 3.5°±1° |
| Self-leveling Time | ⤠4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ā¤20m/65ft |
| Working Range with Detector | ā¤35m/114ft |
| Power Source |
Li-ion Battery 3.7V 2200mAh - |
| Working Time | 20 hrs |
| Charging Time | 3 hrs |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10ā ~ 50ā / 14ā ~ 122ā |
| Storage Temperature | -20ā ~ 70ā / -4ā ~ 158ā |
$20.60
Original: $58.86
-65%Huepar E011R Laser Levelā
$58.86
$20.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Red |
| Laser Lines | 90° Cross Lines |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 3.5°±1° |
| Self-leveling Time | ⤠4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ā¤20m/65ft |
| Working Range with Detector | ā¤35m/114ft |
| Power Source |
Li-ion Battery 3.7V 2200mAh - |
| Working Time | 20 hrs |
| Charging Time | 3 hrs |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10ā ~ 50ā / 14ā ~ 122ā |
| Storage Temperature | -20ā ~ 70ā / -4ā ~ 158ā |



