🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now








Huepar P03DG Laser Level
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Green |
| Laser Lines | 3 x 360° |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 3°±1° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤20m/65ft |
| Working Range with Detector | ≤40m/130ft |
| Power Source |
Li-ion Battery 11.1V 2600mAh - |
| Working Time | 9 hrs |
| Charging Time | 4 hrs |
| Mount Size | 1/4''-20 5/8''-11 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |
$82.41
Original: $235.47
-65%Huepar P03DG Laser Level—
$235.47
$82.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Green |
| Laser Lines | 3 x 360° |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 3°±1° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤20m/65ft |
| Working Range with Detector | ≤40m/130ft |
| Power Source |
Li-ion Battery 11.1V 2600mAh - |
| Working Time | 9 hrs |
| Charging Time | 4 hrs |
| Mount Size | 1/4''-20 5/8''-11 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |























